STAVEBNÍ PŘIPRAVENOST: Požadavky pro stavební připravenost objektu před pokládkou stropních panelů SPIROL

Stavební připravenost

  • Stropní panely se kladou na obvodový a vnitřní železobetonový věnec nosného zdiva. Věnec musí být proveden v souladu s návrhem projektanta vlastní stavby s ocelovou výztuží a třídy betonu navržených statikem stavby. Projektant i statik již musí počítat se zatížením od stropního panelu min. 300 kg/m2. Za provedení a návrh roznášecího betonového věnce na nosných zdech odpovídá objednatel – stavebník
  • Železobetonový věnec musí splňovat rovinnost provedení v podélném směru nosného zdiva s tolerancí + – 5 mm na 2 m délky (absolutní odchylka do 10 mm). V příčném směru pak do + – 5 mm (absolutní odchylky max. do 10 mm). Povrch betonového věnce musí být vyhlazen hladítkem bez výstupků kameniva po betonáži. Panely jsou kladeny na speciální technickou zátěžovou pryž (pásek tloušťky 8 mm, šíře 40 mm), kterou zajišťuje dodavatel stropních panelů a klade ji na vnitřní okraj věnce před uložením panelů. Minimální doba zrání betonu věnce před pokládkou panelu je 14 dnů a v období, kdy se teploty přes den pohybují okolo 5 °C pak 21 dnů.
  • Souběžnost vnitřní hrany železobetonového věnce sprotější stranou věnce na nosném zdivu musí být s maximální odchylkou mezi nejmenším a největším rozměrem 30 mm. Toto je důležité pro uložení panelů, protože panel musí být založen na věnci min. 60 mm. Výrobně se stropní panel připravuje pro uložení 100 mm na každé straně.
  • Před pokládkou musí být demontováno bednění věnce a odstraněny z betonové konstrukce všechny pomocné prvky, které by při uložení panelů mohly vadit. Pokud objednatel zabuduje do věnce trny pro navázání armatury obvodu dobetonávky mezi panelem a vnějším zdivem, musí zanechat volný prostor mezi vnitřní hranou věnce a trnem min. 150 mm.
  • Pro přístup pracovníků na obvodové zdivo s věncem musí stavebník –objednatel zajistit posuvné lešení  o min. půdorysném rozměru 0,8 x 1,5m s pracovní plošinou cca 1,7 m pod hranou věnce  na každé straně obvodového zdiva  pro bezpečné založení  prvních panelů. Pro přístup na obvodové zdivo pak dva kusy žebříků.
  • Po ukončení pokládky stropu se doporučuje obvod zdiva a konce panelů vyplnit dobetonávkou, kde zvnitřku bude konec panelu s plastovou zátkou a z vnějšku bednění –zajišťuje stavebník. Do obvodu doporučujeme vložit podélně armovací pruty spodní a horní výztuž průměru 12mm svisle svázanou co 1,5m.

Připravenost pro příjezd dopravní a jeřábové techniky na staveniště

  • Pro příjezd vozidel – kamiónů s nakládkou panelů musí stavebník zajistit hladký průjezd. Je třeba hlavně připravit příjezd tak, aby v dopravní cestě a průjezdu neparkovala žádná vozidla a nebyly umístěné překážky, které by bránily v dojezdu kamiónu k stavbě.
  • V případě, že ke staveništi nevede zpevněná komunikace, je nutné povrch příjezdu upravit inertním materiálem – kamenivem tak, aby vozidla nezapadla a mohla ke stavbě plynule dojet. Hmotnost naložené vozidlové soupravy je do 44 t.
  • Prostor před stavbou musí být vyklizen pro ukotvení jeřábu. Plocha rozměru cca 15 m x 12 m musí být připravena tak, aby vozidlo – jeřáb nezapadl a mohl se bezpečně Hmotnost vlastního jeřábu se pohybuje od 15 t až do 85 t, záleží na délce vyložení nejvzdálenějšího panelu na stavbě a umístění vozidla s panely.

Bezpečnost a organizace práce na staveništi

  • Objednatel před pokládkou panelů prokazatelně seznámí pracovníky zajišťující pokládku stropních panelů s riziky a nebezpečím na staveništi.
  • Objednatel zajistí, aby se během pokládky stropu na staveništi nepohybovaly osoby, které nejsou poučeny a nemají na staveniště přístup.
  • V případě, že se při pokládce stropních panelů bude břemeno (stropní panel) při otáčení jeřábového ramene pohybovat nad sousedními pozemky, zajistí objednatel souhlas vlastníka pozemků.